


Rozwód jest niewątpliwie ciężkim momentem w życiu każdej pary. Ażeby uniknąć dodatkowego stresu i niepewności, warto odpowiednio przygotować się do postępowania sądowego, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim małżeństwie nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia? Przez zupełny rozkład pożycia należy rozumieć ustanie trzech więzi łączących małżonków – więzi uczuciowych, fizycznych i gospodarczych. Zaś rozkład pożycia jest trwały, gdy doświadczenie życiowe pozwala przyjąć, że na tle okoliczności konkretnej sprawy powrót małżonków do pożycia nie nastąpi i nie jest możliwe przywrócenie dawnego stanu między nimi.
Przykładowo: małżonkowie nie mieszkają ze sobą, nie utrzymują bliskich relacji, posiadają nowych partnerów.
Pamiętaj, że jeśli w toku postępowania sąd uzna, że choćby jedna z powyższych przesłanek nie została spełniona, może on oddalić powództwo, utrzymując tym samym małżeństwo.
Jeśli zaś pozytywnie odpowiedziałeś sobie na powyższe, musisz teraz zmierzyć się z przygotowaniem pozwu o rozwód. Z formalnego punktu widzenia, pozew powinien zawierać:
- oznaczenie Sądu (Sądem właściwym jest zawsze Sąd Okręgowy.Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda)
- oznaczenie Stron (dane Powoda i Pozwanego)
- określenie żądania, jakiego domaga się Powód – orzeczenie:
- rozwodu (z winy jednej ze strony/bez orzekania o winie)
- o władzy rodzicielskiej oraz o miejscu zamieszkania małoletnich dzieci,
- o kontaktach z małoletnimi dziećmi,
- o alimentach dla wspólnych małoletnich dzieci,
- o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków,
- o świadczeniach alimentacyjnych dla drugiego małżonka.
- zgłoszenie wniosków dowodowych
- uzasadnienie
- złożenie podpisu, wniesienie opłaty (600 zł), dołączenie odpisu pozwu wraz z załącznikami
Żądania pozwu są zależne od sytuacji, w jakiej znajdują się małżonkowie, a zatem nie jest możliwe stworzenie uniwersalnego wzoru, który będzie pasował do każdej sprawy. Pamiętaj, że profesjonalny pełnomocnik w sposób właściwy i zaplanowany przeprowadzi Cię przez całe postępowanie, wyjaśni kolejne etapy procesu i zadba o Twoje interesy, które niewątpliwie w toku rozwodu, mogą być zagrożone.